(30) 729 0306

Szolgáltatások

Pikkelysömörös körmök tisztítása

A pikkelysömör (psoriasis) a bőr fokozott elszarusodásával járó, nem fertőző betegség, amely leggyakrabban 20-30 éves kor körül jelentkezik. A betegségben szenvedők számára sajnos jelenleg nem létezik végleges gyógyulást elérő szer vagy eljárás, ám a rendelkezésre álló terápiás módszerek sokat javítanak a betegek állapotán.

A pikkelysömör (orvosi nevén psoriasis, magyaros átírással pszoriázis) olyan bőrgyógyászati betegség, mely a bőr szarutermelő sejtjeinek (keratinocyták) túlburjánzásával, fokozott működésével, ezáltal a bőr elszarusodásával jár.

Minden életkorban, férfiak és nők is érintettek lehetnek. Leggyakrabban 20-30 éves személyeken jelentkezik először, de előfordulhat bármely életkorban (gyermekkorban és öregkorban) is. Ma Magyarországon kb. 200 000 psoriasisos beteg él. Oka jelenleg még nem teljesen tisztázott, a betegség kialakulásában belső (genetikai) és külső (környezeti) faktorok hatása egyaránt szerepet játszik.

A pikkelysömör kórtanának alapja a szervezet túlzott gyulladáskészsége. A betegség leginkább időről időre gyógyuló majd újra kiújuló formában zajlik. Ritkábban egy fellángolás észlelhető az élet folyamán, a legtöbb esetben fokozatosan súlyosbodik a kórkép. A betegség nem gyógyítható, a terápia célja a tünetmentesség elérése vagy a fellángolási időszakokban a gyulladás kiterjedésének, súlyosságának csökkentése. Ez gyógyszerekkel, fénykezeléssel és a megfelelő életmód kialakításával (diéta, napfény, kozmetikumok) érhető el.

A betegség okai, rizikófaktorai

A pikkelysömör és az arra való hajlam genetikailag meghatározott, bonyolult szabályok szerint öröklődik. Amennyiben az egyik szülő pszoriázisos, a gyermek 20-30 százalékos eséllyel lesz érintett, mindkét szülő betegsége esetén az esély 60-70 %-ra nő.

A meglévő hajlam esetén minden beteg esetében más-más környezeti hatások provokálják a betegség fellángolását, de előfordul, hogy nincs azonosítható ok:

  • lázas megbetegedés, idült gyulladásos folyamatok – pl. fertőzések, napégés;
  • egyes gyógyszerek – pl. a magas vérnyomás kezelésében alkalmazott béta-blokkolók, lítium;
  • hormonális tényezők – pl. hölgyek esetében menstruációs ciklus;
  • táplálkozási faktorok – egészségtelen táplálkozás, alkoholfogyasztás;
  • irritatív anyagok – pl. egyes kozmetikumok, vegyszerek;
  • a stressz jelenléte, érzelmi megterhelés.

Ezen hatások eredményeként aktiválódnak az immunrendszer T-sejtjei, amelyek gyulladásos folyamatokat indítanak el a bőrben.

Tüneket körmön :
Gyakran figyelhetők meg tipikus jelenségek pikkelysömörös betegeknél a körmökön is. Egyes esetekben a körömlemezen tűszúrásnyi, pontszerű gödröcskéket láthatunk. Máskor a körömgombához hasonló, vastag felrakódások jelentkeznek a körömlemez alatt, aminek következtében a köröm elveszti fényét, deformálódik.

Iratkozz fel hírlevelünkre

CÍm

4024 Debrecen
Teleki utca 12.

Elérhetőség

(30) 729 0306
kemecseiszilvi@gmail.com

Nyitvatartás

H-P: 8.00 – 18.00
Sz-V: Zárva